Święty Jan Gwalbert

1007-jan_1Jan Gwalbert urodził się około roku 1000 pod Florencją. Jako młodzieniec wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San Miniato, ale niebawem opuścił go na znak protestu przeciw symoniackiemu wyborowi opata. Udał się wówczas do Camaldoli, stamtąd zaś około roku 1030 przybył do zalesionej doliny Vallombrosa, gdzie rozpoczął życie pustelnicze. Z czasem przylgnęli doń inni – i tak w roku 1039 powstała w Vallombrosie wspólnota mnichów, którzy wiedli surowe życie, kierując się zresztą regułą benedyktyńską. Jan założył później lub zreformował kilka innych klasztorów, którymi kierował jako przełożony powstałej w ten sposób nowej monastycznej społeczności, zwanej walombrozjanami. Zasłużył się też prowadząc dalej walkę z symonią, w czym popierali go papież i lud. Najsłynniejszą stała się jego akcja przeciw arcybiskupowi Florencji, Piotrowi Mezzabarbie. Sam z pokory nigdy nie przyjął święceń kapłańskich.

Zmarł 12 lipca 1073 r. w klasztorze św. Michała w Passignano pod Florencją. Kanonizował go w roku 1193 Celestyn III. Pius XII ogłosił go patronem strażników leśnych (1951) oraz Sao Paulo w Brazylii (1958).

Źródło: brewiarz.pl

Reklamy

2 myśli w temacie “Święty Jan Gwalbert

 1. Tesia P 10 lipca 2017 / 14:11

  Witam ….. Mogę ponowić gorącą prośbę o źywot świętej Kaliny?dziękuję…pozdrawiam

  10.07.2017 14:09 „Pustynia serca” napisał(a):

  > Pustynia Serca posted: „Jan Gwalbert urodził się około roku 1000 pod > Florencją. Jako młodzieniec wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San > Miniato, ale niebawem opuścił go na znak protestu przeciw symoniackiemu > wyborowi opata. Udał się wówczas do Camaldoli, stamtąd zaś około rok” >

  Polubienie

  • Przecinek 11 lipca 2017 / 08:42

   Witamy,
   W naszym respozytorium nie znależliśmy takiego świętego. Czy pisownia to napewno „Kalina”?

   Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s