Słowo Boże na dziś – 6.01.2017

Biblia-KolbrinCo tak naprawdę świętujemy w dniu, o którym popularnie mówimy Święto Trzech Króli? Słuchając tekstu Ewangelii, wyobraź sobie Mędrców ze Wschodu, którzy wędrują, aby oddać cześć Bogu wcielonemu. Poproś o wierność powołaniu, które ma cię doprowadzić do oglądania Boga.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 2, 1-12
Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś vysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny.

Treścią dzisiejszego święta jest wydarzenie, poprzez które Bóg objawił się światu. Bóg, przychodząc na ziemię, pragnął być rozpoznanym nie tylko przez naród żydowski, ale przez każdego człowieka. Mędrcy byli poganami ze wschodu, astrologami, którzy rozpoznawszy znak narodzin nowego Króla, wyprawili się w daleką i niebezpieczną podróż na Jego poszukiwanie. Ile wysiłku wkładasz w poszukiwanie Boga?

Mędrcy bardzo się uradowali, gdy dotarli na miejsce. Weszli do domu, w którym była Maryja z Jezusem, i położyli przed Nim swoje skarby. Ofiarowali Chrystusowi to, co było w tamtych czasach najcenniejsze, a jednocześnie wyrażało symbolicznie Boską i ludzką naturę Jezusa oraz Jego godność królewską.

Dziś na drzwiach naszych domów piszemy litery CMB, które są skrótem od łacińskiego życzenia: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Poproś, aby Jezus, który chce być obecny w historii każdego człowieka, błogosławił tobie i twojemu wędrowaniu ku Niemu.

Ofiaruj Bogu swoje zdolności i codzienną pracę, a także rozum i wolę, aby prowadziły cię do poznania Boga tak jak gwiazda Mędrców. Możesz uczynić to podczas dzisiejszej Eucharystii.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: