Słowo Boże na dziś – 20.12.2016

Biblia-KolbrinPomyśl kiedy ostatnio trudno było ci się z kimś spotkać? Może pokłóciłeś się z przyjacielem? Może masz wobec kogoś jakieś zobowiązanie? Odkładasz i zwlekasz myśląc, że coś „rozwiąże się samo” albo ktoś zrobi za ciebie pierwszy krok?

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 1, 26-38
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa». Wtedy odszedł od Niej anioł.

W Kościele czcimy Maryję bardziej za to, że nosiła w sobie Jezusa, niż za to kim była. Czy to brzmi dziwnie? Wiemy, że zaufała Bogu i dała Mu się poprowadzić. Jej ludzkie życie, tak jak i nasze, nie przedstawia nic nadzwyczajnego, dopóki nie jest miejscem odpowiedzi na zaproszenie Boga – dopóki nie nosi ono w sobie Jezusa.

To, co pozwala nam dzisiaj czcić Maryję i patrzeć na nią w szczególny sposób, to „ogarnięcie przez łaskę”. Maryja pozwoliła Bogu tak działać, że Ten ją „osłonił”. Oddaje Bogu swoją wolność. Pozwala Mu działać i stać się miejscem Jego Tajemnicy.

Słyszymy, że „anioł wszedł do Maryi”. Bóg wszedł do jej życia i zrobił to bardzo dyskretnie. Maryja nie miała żadnego widzenia. Jesteśmy świadkami dialogu wewnętrznego. Bóg podobnie chce wchodzić do naszego życia i mówić do nas. Czyni to zawsze z wielką dyskrecją. Czy Mu na to pozwalam? Czy Mu w tym nie przeszkadzam? Może świadomie zwlekam?

Mówiąc o relacjach z Bogiem, mamy wrażenie czegoś odległego i niedosięgalnego. Warto pamiętać, że tak, jak nie dopuszczam do siebie innych, tak samo mogę nie dopuszczać Boga. On to uszanuje. Z drugiej strony należy pamiętać, że relacja wymaga zaangażowania także z naszej strony. Bóg sam wszystkiego za nas nie zrobi.

Reklamy

3 thoughts on “Słowo Boże na dziś – 20.12.2016

 1. Katolik 20 grudnia 2016 / 15:58

  Dzień dobry,

  Co to znaczy, że „Maryja nie miała żadnego widzenia”? I że to był „dialog wewnętrzny”? Gdzie można znaleźć rozwinięcie tej myśli?

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Przecinek 21 grudnia 2016 / 07:53

   Witamy!

   Z kontekstu rozważania dla nas wynika, że „Maryja nie miała żadnego widzenia” bo to co się wydarzyło miało namacalny wyraz w jej dialogu z Bogiem Osobowym, w zgodzie, którą wyraziła na to, że pocznie Syna Człowieczego. Bóg wszedł w jej życie i nie było to jednorazowe, czy kilkukrotne widzenie, jak u proroków starotestamentowych, ale był to dialog Maryji z Bogiem, z którym obcowała od tego momentu stale.
   Ewentualnie jeśli ten temat Pana nurtuje, można zwrócić się do źródła. Rozważanie jest zaczerpnięte z portalu modlitwawdrodze.pl.
   Pozdrawiamy!

   Polubienie

   • Katolik 22 grudnia 2016 / 16:57

    Uprzejmie dziękuję i pozdrawiam! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s