Słowo Boże na dziś – 8.12.2016

Maryja cała jest Adwentem – tak napisał o Niej Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Mater. Cała jest „oczekiwaniem na działanie Boga”. Matka Boża uczy cię bezgranicznej otwartości na Jego łaskę. Ona żyła według słowa Bożego i potwierdziła tę postawę w momencie zwiastowania, gdy anioł Gabriel wyraził oczekiwanie Ojca Niebieskiego względem Niej.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 1, 26-38
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa». Wtedy odszedł od Niej anioł.

W swoim „tak” wypowiedzianym Bogu, Maryja włącza się w tradycję proroków Starego Testamentu, posłusznych słowom Pana. Ona połączyła w sobie doświadczenie wiary Abrahama i odwagę Mojżesza. To właśnie Ją – i Kościół, którego jest Matką – zapowiadają kobiety Starego Przymierza: Sara –  matka Izaaka, Hanna – matka Samuela czy Elżbieta –  matka Jana Chrzciciela.

Maryja jest Niewiastą czuwającą i oczekującą Boga. To ona ożywia w twoim sercu tęsknotę za świętością i pragnienie całkowitego powierzenia się Bogu. Jest Matką pięknej miłości oraz Patronką naszego oczekiwania na Boga. Ona podpowiada, by pragnienia twojego serca były zawsze piękne, czyste, a w intencji – wielkoduszne.

Tak jak Maryja zapytaj szczerze: Panie, co chcesz, abym uczynił? Twoje życie powinno codziennie owocować czynami, które Bóg dla ciebie przygotował. Ty również masz swoje małe i wielkie „zwiastowania”, natchnienia pochodzące od Ducha Świętego, przekazywane nieraz przez twoich najbliższych. Staraj się więc o wewnętrzne wyciszenie, byś zdołał je usłyszeć, przyjąć i wypełnić.

Od Matki Jezusa ucz się zawierzenia całego życia Bogu. Proś Ją, byś miał odwagę wiary, która nie cofa się przed trudnościami.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: