Słowo Boże na dziś

Człowiekowi wierzącemu często towarzyszy napięcie między troską o sprawy materialne i zaufaniem Bogu. Czasem trudno jest to pogodzić i znaleźć wolność. Jezus zaprasza do czujności.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza Mt 24, 42-51
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie. Któż jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, żeby na czas rozdał jej żywność? Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności. Zaprawdę, powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli taki zły sługa powie sobie w duszy: „Mój pan się ociąga”, i zacznie bić swoje współsługi, i będzie jadł i pił z pijakami, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna. Każe go ćwiartować i z obłudnikami wyznaczy mu miejsce. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów».

Usłyszany tekst Ewangelii zaprasza do wsłuchania się w swoje serce, aby dostrzec, jakie kryją się w nim pragnienia. To także zaproszenie do służby i czujności oraz przestroga przed duchowym lenistwem. Pragnienie służby, czujność czy lenistwo – która z tych postaw jest ci dzisiaj najbliższa?

Służba to postawa człowieka, który pragnie naśladować Jezusa. Jezus pokazał nam, jak postępować wobec innych ludzi. Aby służyć, trzeba mieć Pana i Mistrza, któremu się służy. Komu ty służysz? Jakie wartości czy idee są dla ciebie na tyle ważne, że poświęcasz im swój czas i energię?

Czujność jest częścią ludzkiej egzystencji i realną potrzebą człowieka. Czuwanie Jezus często łączy z modlitwą. Modlitwa jest w czuwaniu pomocna.  Potrzebujemy czujności, aby żyć i nie przegapić tego, co przynosi nam radość i spełnienie. Czuwać to znaczy żyć świadomie, żyć „tu i teraz”. Co zostało ci powierzone, abyś czuwał? Czy twoje życie toczy się tu i teraz czy może bardziej w przeszłości lub planowaniu przyszłości?

Porozmawiaj z Jezusem o tym, jaką reakcję budzą w tobie słowa „nie znacie dnia ani godziny”. Poproś Go o radość z życia w rzeczywistości „tu i teraz”.

Żródło: modlitwawdrodze.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s