Słowo Boże na dziś

slowo_boze„Wiara chrześcijańska jest wiarą we Wcielenie Słowa oraz Jego zmartwychwstanie w ciele; jest wiarą w Boga, który zbliżył się do nas tak bardzo, że wszedł w nasze życie” (Encyklika „Lumen Fidei”). Posłuchaj Wcielonego Słowa, które przyszło, by rzucić światło na Ziemię.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 12, 38-42
Niektórzy z uczonych w Piśmie i faryzeuszów rzekli do Jezusa: «Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza. Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon».

„Plemię przewrotne” to określenie, które Jezus kieruje do osób dwulicowych, podstępnych, nieszczerych i niestałych. W Apokalipsie świętego Jana pojawiają się jeszcze mocniejsze słowa na osoby przewrotne: „Obyś był zimny albo gorący, bo inaczej cię wypluję…”. Nauczanie Kościoła nie zmieniło się w tej kwestii. Ojciec Święty naucza: „nie można być chrześcijaninem na pewien czas”.

„Syn człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi”. Nie ma chrześcijaństwa, kiedy nie wierzy się w podstawowe prawdy wiary. Następca św. Piotra przypomniał, że „nasza wiara opiera się na śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, tak jak dom opiera się na fundamentach; jeśli fundamenty się zawalą, runie cały dom”.

Dzisiejszy fragment Ewangelii pokazuje nam sytuację trudną, kiedy Bóg żywy nie daje znaku życia. Przychodzi ciemna noc, czas strapienia. Czas wyjątkowego wzrostu wiary, a równocześnie czas suszy.

„Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie” –  powiedział zastępca Chrystusa na Ziemi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s