Słowo Boże na dziś

Dzisiaj Ewangelia pokaże nam, jak brak szczerości utrudnia poznanie, kim jest Jezus. Słuchajmy uważnie słów Pisma Świętego.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mk 11, 27-33
Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i pytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić?» Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi». Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu? Powiemy: Od ludzi». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». Jezus im rzekł: «Więc i Ja nie powiem wam, jakim prawem to czynię».

A
rcykapłani i uczeni chcieli poznać, skąd Jezus ma władzę. Mają pytania, wątpliwości, podobnie jak każdy z nas. Szukanie odpowiedzi i zrozumienia należy do natury ludzkiej. Co robisz, kiedy pojawiają się u ciebie wątpliwości?

Problem pojawia się, kiedy Jezus nie chce odpowiadać tak jak my byśmy tego chcieli. On chce wchodzić w relację, a taki proces niesie ze sobą ryzyko pokazywania słabych stron. Zamiast udzielić prostej odpowiedzi arcykapłanom, sam zadaje pytanie, które okazuje się zmuszać słuchających do głębokiej i niełatwej refleksji. Co robisz kiedy wiara zmusza cię do trudnych przemyśleń? Podejmujesz je czy uciekasz?

Odpowiedź arcykapłanów i uczonych to zwykłe zbycie Boga, a nie zmierzenie się z problemem. Z obawy przed oceną tłumu nie chcą powiedzieć, co tak naprawdę myślą. Ich brak szczerości powoduje, że Jezus nie daje poznać się do końca. Obłuda i brak szczerości zamykają drogę Bożemu działaniu. Czy kierujesz się względami innych ludzi w swoim życiu chrześcijańskim?

Jezus zaprasza do zmierzenia się z trudnymi wyzwaniami, szczególnie kiedy prowadzimy pogłębione życie religijne, w dzisiejszej Ewangelii rozmawiał przecież z ludźmi zaangażowanymi w wiarę. Proś o łaskę wytrwałości w mierzeniu się z sytuacjami, wobec których zostaniesz postawiony.

Modlitwa w drodze

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s